بازدید کل: 716307

بازدید امروز: 120

بازدید دیروز: 225

 نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی در آشپزخانه

 

نور‌پردازی در طراحی داخلی 
اهمیت نور‌پردازی مناسب در هنگام طراحی یا تغییر دکوراسیون یک محیط، از جمله مواردی است که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود، چرا که با جزیی‌ترین تغییرات نتایج گوناگونی دریافت خواهید کرد که بر کل فضا موثر است.
 
شکی نیست که طراحی نور در فضا تاثیر زیادی روی حس و حال فضا و دید افراد در محیط دارد. برای مثال تصور کنید وارد مطب پزشکی شده‌اید که نور‌پردازی ملایمی دارد و از نور سقفی خبری نیست. چنین محیطی از استرس بیمار می‌کاهد و برای اکثر ما دلچسب است. انتخاب نور متناسب با محیط مورد نظر احتیاج به اطلاعات کافی درباره انواع مختلف چراغ، لامپ و وسایل جانبی و دیدی باز به اصل هماهنگی کل فضا دارد.
خانه‌های امروزی طوری طراحی می‌شوند که جای لوستر و چراغ‌های دیواری در آن‌ها تعریف شده است ولی اکثر ما ترجیح می‌دهیم به جای این نورهای ثابت، از چراغ‌های رومیزی و آباژور استفاده کنیم که به راحتی جابجا می‌شوند و می‌توانیم برای نور‌پردازی هر قسمت از خانه که احتیاج داریم از آن‌ها استفاده کنیم. حتی بعضی از آن‌ها امکان کم و زیاد کردن نور را نیز به ما می‌دهند که برای موقعیت‌های مختلف قابل استفاده هستند.
 
 
هدف مشخص
هنگام انتخاب نور مناسب، قبل از هرچیز باید دقت داشته باشید که هدفتان از نور‌پردازی فضای مورد نظر چیست؛ می‌خواهید کل فضا نور داشته باشد یا برای مثال می‌خواهید روی یک شیء خاص مثل یک تابلوی ارزشمند تاکید کنید، شاید هم فقط تعیین مسیر ورودی به اتاق پذیرایی برایتان اهمیت داشته باشد. به هر حال چنانچه هدفتان از نور‌پردازی مشخص باشد، به طور حتم نتیجه کار بسیار دوست داشتنی و خاص خواهد بود.
 
انواع نور
به طور کلی می‌توان نور‌ها را به سه دسته تقسیم کرد:
 دسته اول نورهایی هستند که برای کارهای خاص استفاده می‌شوند مثل چراغ‌های مطالعه، نورهای طراحی شده برای روی گاز و… از آنجایی که فردی که مشغول مطالعه یا آشپزی است احتیاج به نور کافی برای دیدن آنچه که انجام می‌دهد، دارد. این دسته از چراغ‌ها نور زیادی تولید می‌کنند تا فرد به کاری که انجام می‌دهد کاملاتسلط داشته باشد.
دسته دوم نورهای محیطی هستند که نور کلی فضا برای دیدن اطراف و افراد دیگر را تامین می‌کند. این نور‌ها همچنین برای ایجاد حس و حال خاص در محیط استفاده می‌شوند که در این صورت بهترین نوع کلید، کلیدهای «دیمر» است که با کم و زیاد کردن آن‌ها می‌توان نور موردنظر را تامین کرد.
دسته سوم نور‌های نقطه‌ای هستند که برای ایجاد تاکید روی یک شیء خاص استفاده می‌شوند؛ برای مثال در بالای یک مجسمه زیبا یا یک تابلوی نفیس. شاید هم برای ایجاد تاکید روي تختخواب یک اتاق خواب بزرگ.
به هر حال چنانچه به دنبال ایجاد فضایی شیک هستید، بهتر است نور‌پردازی مناسب را نیز در فهرست اولویت‌هایتان قرار دهید.

 

 

تاریخ ارسال: 1394/10/22
تعداد بازدید: 6202
ارسال نظر