بازدید کل: 716852

بازدید امروز: 84

بازدید دیروز: 180

رنگ‌ سبز ، رنگ زندگی

بخشی از تأثیرگذاری رنگ‌ها وابسته به نمود شخصیت مستقل هر رنگ است که از آن می‌توان به عنوان قدرت بیان و زبان رنگها نام برد ؛ بخش دیگر مربوط به وضعیت ذهنی و روانی افراد است . با توجه به انتخاب و نوع استفاده از رنگ‌های مشخص ، می‌توان تا حدود زیادی به خصوصیات روانی و شخصیتی افراد پی برد .

 

هدف این نوشتار ، بررسی تاثیر روانی رنگ سبز در فضاست . هیچ رنگی در القای آرامش ، لطافت و شادابی به پای رنگ سبز نمی رسد . سبز رنگ رویش و امید است . هر جا رنگ سبز هست ، زندگی نیز هست .
 
رنگ سبز رنگ میانی در طیف رنگهای هفتگانه می باشد . از این جهت ، سبز رنگ هماهنگی و هارمونی است . رنگ سبز دید انسان را تنظیم می کند و نگاه او را در مسیری صحیح هدایت می نماید . سبز همچنین سبب آرامش اعصاب ، عضلات ، و ذهن می گردد ، از این رو اکثر هنرمندان تئاتر و مجریان برنامه های زنده قبل از ورود به استودیو و صحنه تئاتر چند لحظه ای را در یک اتاق سبز رنگ سپری می کنند . سبز خاصیت شفابخش نیز دارد . نتایج تحقیقات نشان می دهد بیمارانی که در محیط های سبز تحت درمان قرار گرفته اند بسیار سریعتر دوره درمان را می گذرانند و بهبود می یابند .

سبز از ترکیب دو رنگ زرد و آبی بدست می آید . و از آنجایی که زرد یک رنگ گرم و آبی یک رنگ خنک است ، حاصل ترکیب این دو  رنگی متعادل می شود . به همین دلیل برای متعادل جلوه دادن یک فضا ، می توان از این رنگ استفاده نمود .

استفاده از گیاهان و درختچه‌ها در داخل بنا ، حس سرزندگی و نشاط طبیعت را به محیط خانه القاء می‌کند . همچنین استفاده از پرده‌های سبز همراه با رنگ کرم در کناره‌ها ، می‌تواند به باز شدن فضا کمک کند . در کنار محل‌هایی که از رنگ سبز استفاده شده یا بالای گلدان‌ها و گیاهان داخل خانه ، بهتر است از چراغ‌هایی با رنگ زرد درخشان استفاده شود . همچنین در بالای تابلوهایی از طبیعت که بر روی دیوار نصب است ، نورپردازی با رنگ‌های درخشان به ویژه زرد تأثیر فراوانی در فضا دارد .

بهترین استفاده از رنگ سبز به همراه نارنجی در اتاق پذیرایی امکان پذیر است . وجود مبل های راحتی‌ سبز چمنی و استفاده از کوسن‌های کرم و نارنجی بر روی آنها ، هماهنگی زیبایی در فضا ایجاد می‌کند . استفاده از آن در کنار رنگ آبی آرامش فوق‌العاده‌ای را در اتاق خواب ایجاد می کند .

سرویس بهداشتی مکانی است که می بایست آنجا آرامش از دست رفته خود را باز یابیم و به سکوت و تعادل برسیم . سبز-آبی (یا همان سبز مایل به آبی) رنگی خوبی برای سرویس های بهداشتی است ، که حس آسایش و تناسب را برای آنجا به ارمغان می آورد . حسن های دیگر رنگ سبز این است که باعث می شود فضاهای کوچک مثل سرویس های بهداشتی وسیع تر به نظر برسند . استفاده از بلوکهای شیشه‌ای تزئینی سبز رنگ در کنار بنفش کمرنگ ، در سرویس‌ها نیز فضای جذابی ایجاد می‌کند و چنانچه در این فضاها تعدادی عنصر با رنگ نارنجی هم قرار گیرد ، کنتراست قابل قبولی را به وجود می آورد .
 
سبز به شدت تسکین دهنده و کاهش دهنده خستگی است . از این رو رنگ مناسبی برای اتاق کار می باشد . در اتاق کار ، رنگ سبز کمک می کند تنش ها و خستگی ها تسکین یابد ، آرامش در فضا حاکم شود و قدرت تصمیم گیری و خلاقیت افزایش یابد .
سبز برای راهروهای داخل خانه و هال نیز مناسب است . از سوی دیگر وجود مقداری رنگ سبز زیتونی در قسمت ورودی خانه به معنی استقبال با آغوش باز است .
 
رنگ سبز برای اتاق نشیمن نیز یکی از بهترین گزینه هاست . چنانچه از عناصر طبیعی مثل سنگ ها ،
مبلمان چرمی و کوسن های پشمی نیز در کنار رنگ سبز در اتاق نشیمن استفاده شود بهترین شکل ممکن را ایجاد می کند .

استفاده از رنگ‌ سبز در فضای آشپزخانه توصیه نمی‌شود . ولی چنانچه قفسه‌ها به رنگ چوب یا قهوه‌ای‌های کمرنگ باشد ،  وجود یک گلدان پر از برگ‌های سبز روی پیشخوان و همچنین تزئین فضا با عناصر نارنجی شفاف و خوشرنگ ، هیجان و لذت صرف غذا و تهیه پخت آن را افزایش می‌دهد.

 

 

منبع :  سایت ساختمون


 

 

تاریخ ارسال: 1394/9/23
تعداد بازدید: 6088
ارسال نظر