بازدید کل: 707119

بازدید امروز: 73

بازدید دیروز: 210

 دکوراسیون به سبک ایرانی سنتی

 دکوراسیون به سبک ایرانی سنتی

از موارد مهمی که در روحیه آدم ها تاثیر می گذارد، محیط اطرافشان است. اینکه در طول روز چشم ما چه رنگ هایی را بیشتر می بیند و محیطی که در آن زندگی می کنیم به چه سبکی چیده شده باشد، اهمیت زیادی دارد. یکی از روش های چیدمان منزل که این روزها طرفداران زیادی دارد، سبک سنتی و ایرانی است. در این مطلب فقط وسایلی که می توانند به سنتی شدن فضای خانه کمک کنند را برایتان معرفی می کنم اما، برای آنکه به بهترین شکل، خانه خود را بچینید، بهتر است از طراحان دکوراسیون داخلی راهنمایی بگیرید که علم کافی را در این زمینه دارند.

مبل و صندلی از مهم ترین وسایلی هستند که می توانیم برای دکوراسیون منزل از آن ها استفاده کنیم. مهم ترین نکته در مورد صندلی ها این است که تشخیص دهیم مناسب ترین مکان برای صندلی و مبلمان هایمان کجای خانه است. تشخیص این موضوع بستگی به اندازه فضا، تعداد وسایل های اتاق و رنگ صندلی هایمان دارد. در این مطلب قصد دارم در مورد انتخاب مبل و صندلی کمکتان کنم. اگر شما هم مثل من طرفدار دکورهای سنتی هستید، پیشنهاد می کنم از صندلی هایی که طرحِ گل، روی آن ها چاپ شده است و یا پارچه های گل دار دارند، استفاده کنید. این مدل صندلی را گالری های هنری برای فروش گذاشته اند و به راحتی می توانید آن ها را پیدا و خریداری نمایید.

پیشنهاد دیگری که در مورد مبلمان و صندلی ها دارم این است که از مبلمان هایی استفاده کنید که پارچه آن ها از جنس مخمل باشند، زیرا این نوع مبل ها از قدیم تا به امروز طرفدار داشته اند و هیچ فقط دِ م ُ دِ (ازمدافتاده ) نمی شوند، و ویژگی دیگر آن ها این است که برای دکورهای سلطنتی و همچنین دکورهای سنتی استفاده می شوند.

انتخاب رنگ این نوع مبل ها بستگی به وسایل اتاق شما دارد. اما رنگ های یشمی، فیروزه ای، زرشکی و قهوه ای طرفدار بیشتری دارند که با بیشتر دکوراسیون ها هارمونی ایجاد می کنند. پیشنهاد می کنم تمام مبل هایتان را از یک رنگ انتخاب و تنها یکی از آن ها را با رنگ دیگری که شادتر می باشد انتخاب نمایید. سعی کنید رنگ هایی که مکمل هم هستند را در کنار هم قرار دهید.

پارچه های گل دار، یادآور فضای قدیم هستند. شما می توانید از پارچه های گل دار برای روی بالش ها، رومیزی و پرده استفاده کنید. این پارچه های شاد هر جای خانه استفاده شوند بر روحیه افراد تاثیر زیادی می گذارند.

آینه یکی از وسایل لازم برای هر خانه ای است، اما علاوه بر کاربردش می توانید از آینه های کاشی کاری شده و یا طراحی شده به سبک سنتی، برای تزیین منزل استفاده نمایید. آینه طراحی شده زیر کارِ دست من می باشد که به سبک ویترای(طراحی روی شیشه) کار شده است. این نوع آینه ها با نقش های هندسی حال و هوای اتاق را سنتی می کنند.

همچنین پارچه های طرح گلیم و فرش نیز بسیار زیبا هستند و می توانید برای بالش و کوسن های روی مبل از این طرح استفاده نمایید.

 

می توانید برای نوشیدن دوغ از پارچ های سفالی استفاده نمایید. این نوع پارچ ها، مایع درون خودشان را خنک تر نگه می دارند و همچنین نمای آشپزخانه را سنتی می کنند.

برای اینکه خانه حال و هوای سنتی به خود بگیرد، بهتر است وسایل آشپزخانه تا جایی که امکان دارد از وسایل سنتی (ظروف سفالی و یا چوبی) انتخاب شده باشند. لیوان های شیشه ای به رنگ آبی و سبز که طرح قدیمی دارند را جایگزین ماگ های فانتزی کنید، نوشیدن انواع شربت ها و دم نوش ها با این لیوان های زیبا حس آرامش بیشتری می دهد.

ظرف ها و بطری های شیشه ای، کاربرد های زیادی دارند. می توانید از آن ها به جای گلدان استفاده نمایید و تعدادی از آن ها را کنار هم بچینید. شیشه ها و بطری های سبز و آبی، فضای خانه را تحت تاثیر قرار می دهند و اگر گیاه و گل هم درون آن ها باشد زیبایی آن ها را دوچندان می کند. دسته های گل نرگس درون تنگ و یا  گل های شمعدانی در اطراف خانه عالی می شود.

اگر به وسایل سفالی و سرامیکی علاقه داشته باشید، می توانید برای تزیین میز از آن ها استفاده نمایید. مثلا انار های سرامیکی آبی و قرمز را درون بشقاب بچینید، ظرف هایی که طرح های هندسی دارند را بر روی دیوار نصب کنید، و یا از کوزه های مینا کاری شده وظرف های سفالی استفاده نمایید

می توانید از دکور سنتی فقط برای مناسبت های خاص استفاده نمایید. مثلا عکس زیر سفره هفت سین است که به سبک سنتی طراحی شده است.

 

 

 

 

 

تاریخ ارسال: 1395/1/16
تعداد بازدید: 8098
ارسال نظر